صفحه اصلی / احکام نماز / احکام نماز قسمت سوم

احکام نماز قسمت سوم

۱-اگر ما یکی از نمازها را در شهر خودمان و نماز بعدی را در مسافرت بخوانیم اشکال دارد؟

پاسخ – خیر اشکالی ندارد. اگر شما اول وقت نماز ظهر را خواندید و به مسافرت رفتید و نماز عصر را در بین راه یا مقصد به‌صورت شکسته خوانید اشکالی ندارید. ولی اگر هر دو نماز را در اول وقت بخوانید بهتر است. 
۲-اگر مهر خیلی کوچک باشد، آیا برای خواندن نماز اشکال دارد؟ 

پاسخ – خیر، ولی مهر نباید از یک بندانگشت کمتر نباشد؛ یعنی باید پیشانی به‌اندازهٔ یک بندانگشت روی مهر قرار بگیرد.
۳-کسانی که پشت سر امام نماز می‌خوانند اگر جلوتر از امام به رکوع یا سجده بروند، آیا این کار اشکال دارد؟
پاسخ – اگر کسی عمداً از امام جلوتر به سجده یا رکوع برود نمازش باطل است. ولی اگر این کار سهوی باشد اشکالی ندارد ولی باید از امام جماعت تبعیت کند.
۴- کسی که نماز قضای فراوان دارد و وقت زیادی هم ندارد چکار کند؟ 
پاسخ – اگر مرگ فرد نزدیک است و فرصت بجا آوردن نمازهای قضا را ندارد باید وصیت کند. اگر پسر بزرگی دارد به او اطلاع بدهد به‌شرطی که اطمینان دارد که او برایش بجا می‌آورد و اگر اطمینان ندارد باید اموالی را مشخص کند که از آن اموال برای او نماز بجا بیاورند. حالا ممکن است که طرف مشغلهٔ زیادی دارد و نمی‌رسد که نمازهای قضایش را بخواند. شما بدانید که نماز مهم‌تر از کارهای دیگر است و شما می‌توانید از استراحت و تفریحتان کم کنید و نمازهای قضا را بجا بیا روید.
۵-پدر من فوت کرده است و نماز قضا داشته است. من هم نماز قضا دارم. وظیفهٔ چیست؟
پاسخ – اگر شما پسر بزرگ هستید، نمازهای قضای پدر شما بر عهدهٔ شماست. شما باید هر دو نمازهای قضا را بجا بیاورید. در نماز ادا نماز خودتان مقدم است ولی در نماز قضای تقدمی وجود ندارد ولی در روزه این‌طور نیست زیرا وقت آن معین است و اگر زمان زیادی تا ماه رمضان باقی نمانده باشد شما باید اول روزهٔ قضای همان سال خودتان را بجا بیاورید ولی اگر از روزه‌های سال گذشته باشد تفاوتی ندارد. شما باید نمازها و روزه‌های قضای خودتان را خودتان بجا بیاورید ولی می‌توانید نماز و روزه‌های پدرتان را به دیگری بسپارید حتی ممکن است که مزد هم به‌طرف بدهید.
۶-آیا نمازهای قضا را می‌توان به طور یکجا خواند یا باید ترتیبی در آن قائل شد؟ 
پاسخ – اگر منظور شما از ترتیب این است که باهر نماز ادا یک نماز قضا خوانده بشود، این‌طور نیست که ترتیبی وجود داشته باشد. برای بجا آوردن نماز قضا وقت معین ندارد. نماز قضای عشا را می‌توان روز خواند یا نماز ظهر را می‌توان شب خواند؛ اما اینکه انسان یک مرتبه بایستد و بیست تا نماز صبح و بیست تا نماز ظهر و… بخواند صحیح نیست. بعضی می‌فرمایند که همان طور که نماز عصر را نمی‌توان قبل از نماز ظهر خواند، در نماز قضا هم باید این ترتیب رعایت بشود. پس بهتر است که انسان نماز قضا را به ترتیب شبانه‌روز بجا بیاورد و تعداد زیادی از آن‌ها را قضا کند.
۷-آیا می‌توانیم نمازهای قضا را نشسته بخوانیم؟
پاسخ اگر شما می‌توانید نمازها را ایستاده بخوانید نمی‌توانید نمازهای قضا را نشسته بخوانید ولی اگر شما نمازهای واجب را نشسته می‌خوانید، اگر شما امید دارید که در آینده بتوانید نماز ایستاده بخوانید باید تا آن موقع صبر کنید اما اگر امیدی ندارید که در آینده ایستاده نماز بخوانید، می‌توانید نمازهای قضا را نشسته بخوانید. نماز قضایی که از طرف میت خوانده می‌شود که به آن نماز استیجاری می‌گویند، نمی‌توان نشسته خواند.
۸- اگر در نماز ذکر رکوع و سجده را جابجا بگوییم اشکال دارد؟
پاسخ – خیر اشکالی ندارد.
۹-آیا اشکال دارد که در هنگام نمازخواندن فردی جلوی ما نشسته باشد؟
پاسخ – بهتر است که کسی در جلوی شما ننشسته باشد زیرا کراهت دارد. ولی نماز باطل نیست.
۱۰- اگر هنگام نماز نام پیامبر را بشنویم آیا باید صلوات بفرستیم؟ 
پاسخ – مستحب است که اگر هنگام نماز نام پیامبر را شنیدیم صلوات بفرستیم.

۱-اگر ما یکی از نمازها را در شهر خودمان و نماز بعدی را در مسافرت بخوانیم اشکال دارد؟ پاسخ – خیر اشکالی ندارد. اگر شما اول وقت نماز ظهر را خواندید و به مسافرت رفتید و نماز عصر را در بین راه یا مقصد به‌صورت شکسته خوانید اشکالی ندارید. ولی اگر هر دو نماز را در اول وقت بخوانید بهتر است.  ۲-اگر مهر خیلی کوچک باشد، آیا برای خواندن نماز اشکال دارد؟  پاسخ – خیر، ولی مهر نباید از یک بندانگشت کمتر نباشد؛ یعنی باید پیشانی به‌اندازهٔ یک بندانگشت روی مهر قرار بگیرد. ۳-کسانی که پشت سر امام نماز می‌خوانند…

بررسی کلی

امتیاز کاربران: 4.65 ( 1 آراء)

پاسخی بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

هجده − سه =

x

بررسی همچنین

مبطلات وضو + ویدیو

آموزش احکام قسمت هشتم مبطلات وضو هفت مورد وضو را ...