صفحه اصلی / احکام نماز / احکام نماز قسمت ششم

احکام نماز قسمت ششم

۱-در زمانی که خانم‌ها عذر شرعی دارند، آیا باید قضای نمازهایشان را بخوانند؟
پاسخ – خیر در ایام عادت ماهیانه نمازها قضا ندارند ولی روزه‌ها، قضا دارند.
۲-آیا برای نمازهای قضا باید کفاره بپردازیم؟ 
پاسخ – خیر. نماز قضا کفاره ندارد حتی اگر کسی به عمد نماز نخواند، نماز قضا را بجا می‌آورد و توبه می‌کند. ولی اگر کسی عمداً روزه را بجا نیاورد علاوه بر قضا، کفاره هم دارد.
۳-نمازخواندن در مکانی که مجسمه دارد چه حکمی دارد؟ 
پاسخ – در محلی که مجسمه است خواندن نماز کراهت دارد. مخصوصاً اگر روبروی انسان باشد.
۴-من وقتی نماز می‌خوانم تمام کارهای روزانه به یادم می‌آید، چکار کنم که در نماز حواسم جمع باشد؟ 
پاسخ – در نماز ممکن است که حواس انسان پرت بشود ولی انسان باید تلاش کند که وقتی متوجه حواس‌پرتی شد، دوباره به نماز برگردد. بهترین شیوهٔ توجه و حضور قلب در نماز این است که انسان متوجه باشد که دارد باکسی حرف می‌زند و مخاطب او خداوند است. کار دیگر این است که انسان در نماز توجه به معنای آن داشته باشد. در جایی که سر و صدا و تردد هست نباید نماز خواند و این کار مکروه است. در خانه مستحب است که جایی برای نمازخواندن باشد. (نمازخانه) نگاه به یک نقطه باعث تمرکز حواس است. پس در هنگام قیام به محل سجده و در رکوع به بین القدمین و در تشهد به دامن خودتان نگاه کنید.
۵-اگر دست انسان خون بیاید و بعد آن را بشویید ولی باز دست قرمز باشد آیا با آن می‌توان نماز خواند؟
پاسخ – اگر صرفاً قرمز است و خون از بین رفته است، نمازخواندن اشکالی ندارد؛ زیرا جای زخم قرمز است؛ اما اگر هنوز خون وجود دارد و کاملاً شسته نشده است، نمی‌توان با آن نماز خواند.
۶-آیا برای خواندن نمازهای مستحب وضو گرفتن لازم است؟ 
پاسخ – بله. برای نمازهای واجب و مستحب وضو گرفتن واجب است. فقط نماز میت است که وضو داشتن در آن واجب نیست و مستحب است. نماز مستحب را می‌توان در حال حرکت خواند ولی خانم‌ها باید پوشش لازم را رعایت کنند. اگر چادر نباشد اشکالی ندارد ولی باید بدن پوشیده باشد.
۷-اگر ما در واجبات نماز مثل تشهد عباراتی را اضافه کنیم. آیا این اشکال دارد؟ 
پاسخ – سایر واجبات نماز یکسری مستحبات دارد. مثال در تشهد، اول می‌گویند: بسم‌الله و بالله و … این جزو مستحبات تشهد است. بجا آوردن مستحبات نماز ثواب دارد. اگر ذکر یا دعا یا قرآن را به قصد ورود در نماز نخوانیم اشکالی ندارد. اذکار مستحب مثل اذکار تکبیر قبل یا بعد از رکوع، اگر به قصد ورود به نماز باشد، در هنگام گفتن این ذکرها باید بدن در حال حرکت نباشد و در حال آرامش باشد.
۸-کسی که در کودکی نماز خوانده است آیا می‌توان آن نمازها را بجای نماز قضاهای فعلی قرار بدهد؟
پاسخ – خیر. کسی که در کودکی نماز خوانده است ثواب آن‌ها را می‌برد ولی الآن باید نمازهای قضا را بخواند.
۹-اگر ما بعد از نماز متوجه شدیم که وضو نگرفته‌ایم و وقت نماز هم گذشته باشد، تکلیف چیست؟
پاسخ – شما باید قضای آن نماز را بجا بیاورید. اگر انسان بعد از مدت‌ها متوجه بشود که وضو نگرفته یا وضویش باطل بوده و با آن نماز خوانده است، باید آن نماز را قضا کند.
۱۰-اگر در هنگام نماز بچه‌ای مهر را بردارد تکلیف چیست؟
پاسخ – شما می‌توانید از چیزهایی که سجده بر آن صحیح است استفاده کنید. بر زمین، خاک، سنگ، چمن، بر درخت، چوب، کاغذ، حصیر می‌توان سجده کرد. اگر هیچ‌کدام از این‌ها در جلوی انسان نبود، انسان در حال نماز که مهرش برداشته شده است، می‌تواند چند قدم برود البته بدون اینکه روی از قبله برگرداند و آن مهر را بردارد یا به سنگ‌فرش برسد و بر آن سجده کند. اگر این کار امکان ندارد و هنوز وقتی برای نمازخواندن وجود دارد، نماز را رها کند و مهری پیدا کند و دوباره نمازش را بخواند. اگر هیچ‌کدام از این‌ها نیست و وقتی هم برای نمازخواندن وجود ندارد، فرموده‌اند که می‌تواند روی فرش یا پارچه‌ای که از پنبه یا کتان است سجده کند. بعد اگر این‌ها هم نبود می‌تواند روی دست یا عقیق سجده کند. در واقع آخرین مرحله روی دست است.

1-در زمانی که خانم‌ها عذر شرعی دارند، آیا باید قضای نمازهایشان را بخوانند؟ پاسخ – خیر در ایام عادت ماهیانه نمازها قضا ندارند ولی روزه‌ها، قضا دارند. 2-آیا برای نمازهای قضا باید کفاره بپردازیم؟  پاسخ – خیر. نماز قضا کفاره ندارد حتی اگر کسی به عمد نماز نخواند، نماز قضا را بجا می‌آورد و توبه می‌کند. ولی اگر کسی عمداً روزه را بجا نیاورد علاوه بر قضا، کفاره هم دارد. 3-نمازخواندن در مکانی که مجسمه دارد چه حکمی دارد؟  پاسخ – در محلی که مجسمه است خواندن نماز کراهت دارد. مخصوصاً اگر روبروی انسان باشد. 4-من وقتی نماز می‌خوانم تمام…

بررسی کلی

امتیاز کاربران: 4.6 ( 1 آراء)

پاسخی بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

4 × سه =

x

بررسی همچنین

احکام نماز قسمت اول

۱. وقتی ما با هواپیما به سفر می‌رویم و زود ...