صفحه اصلی / احکام نماز / احکام نماز قسمت هشتم

احکام نماز قسمت هشتم

۱-کسی که نماز قضا دارد آیا باید در اولین فرصت نماز قضا را بخواند؟
پاسخ – انسان باید مواظبت کند که نمازش قضا نشود ولی اگر نماز قضا شد وقت معین ندارد؛ یعنی انسان می‌تواند هر موقع نماز قضا را بخواند ولی فرموده‌اند که کوتاهی نشود. انسان باید زودتر نماز قضایش را بخواند. بعضی از فقها می‌فرمایند که اگر کسی نمازش قضا شد احتیاط این است که فرد پیش از آنکه نماز بعدی را بخواند، نماز قضایش  را بجا بیاورد.
۲-اگر در نماز، چادر یا دستمال کاغذی بین مهر و پیشانی قرار بگیرد، آیا سجده باطل می‌شود؟ 
پاسخ – انسان در نماز باید پیشانی‌اش را بر چیزی که سجده بر آن درست است بگذارد. اگر چادر یا دستمال کاغذی بین مهر و پیشانی قرار بگیرد سجده صحیح نیست. در این حالت باید پارچه را از پیشانی کنار بزنید تا پیشانی روی مهر قرار بگیرد. 
۳-آیا کسی که نماز واجب قضا دارد می‌تواند نماز مستحبی بخواند؟ 
پاسخ – کسی که نماز واجب قضا دارد می‌تواند نماز مستحبی بخواند. حالا اگر نماز واجبی است که وقت آن می‌گذرد، فرد نباید مشغول نماز مستحب بشود. کسی که روزهٔ قضای ماه رمضان بر عهده‌اش است نمی‌تواند روزهٔ مستحبی بجا بیاورد.
۴-اگر زمان نماز شده است ولی من نمازم را نخوانم و به مسافرت بروم، آیا من باید نمازم را شکسته بخوانم؟  
پاسخ – فعلاً که شما در مسافرت هستید، نماز را شکسته بخوانید. حالا اگر شما در مسافرت بودید و نماز را نخواندید، وقتی به وطن خودتان رسیدید باید نماز را کامل بخوانید.
۵-نماز و روزهٔ فرزند من در وطن اول من و همسرم چگونه است؟ 
پاسخ – اگر فرزندان در آن محل به دنیا نیامده‌اند و بزرگ نشده‌اند و در آنجا زندگی    نکرده‌اند، آن محل برای فرزندان شما وطن محسوب نمی‌شود. اگر شما و فرزندانتان به وطن شوهرتان بروید باید نماز شکسته بخوانید ولی شوهرتان باید نماز را کامل بخواند.
۶-اگر ما به شهرستانی برویم و فرزندمان در آن شهر به دنیا بیاید و در شناسنامه‌اش هم ثبت بشود، آیا آن شهر وطن فرزندمان محسوب می‌شود و باید نماز را کامل بخواند؟
پاسخ – خیر. مقصود از محل تولد زمان به دنیا آمدن نیست. مقصود از وطن یعنی آغاز زندگی در آن محل بوده است و در آنجا بزرگ شده باشد.
۷-من سفر کاری زیادی می‌روم. آیا نماز من در سفر شکسته است؟
پاسخ – بله. فتوای بسیاری از فقها این است که اگر شما سفر کاری متعددی دارید و      نمی‌توانید ده روز را در محلی بمانید و تمام هفته در سفر هستید، باید نماز را کامل بخوانید.
۸-آیا در سفر، تمام نمازها به صورت شکسته خوانده می‌شود؟
پاسخ – در سفر تمام نمازهای چهار رکعتی شکسته خوانده می‌شود ولی نمازهای سه رکعتی و دو رکعتی تغییری نمی‌کند. در نمازهای مستحبی تعداد رکعت‌های نماز تغییری نمی‌کند ولی بعضی از نمازهای مستحبی در سفر ساقط می‌شود. نمازهای نافلهٔ ظهر و عصر در مسافرت ساقط است و فتوای بیشتر فقها در مورد نافلهٔ نماز عشا هم این‌طور است.
۹-اگر ما شخصی را در نماز بخندانیم چه حکمی دارد؟
پاسخ – اگر ما شخصی را از روی عمد بخندانیم، مرتکب گناه شده‌ایم. اگر کسی در نماز خنده‌اش می‌گیرد، باید سعی کند که در نماز نخندد و اگر خنده به صورت لبخند یا تبسم بود نماز باطل نمی‌شود ولی اگر خنده با صدا و عمداً باشد نماز باطل می‌شود.
۱۰-من بیست و نه سال دارم و ناراحتی اعصاب دارم. تا به حال نماز نخوانده‌ام. علت نماز نخواندن من شوهر من است. راهنمایی بفرمایید.  
پاسخ – اینکه شما تا به حال نماز نخوانده‌اید ربطی به ازدواج شما ندارد. در ضمن شوهر نباید باعث جهنمی شدن زن بشود. شما سعی کنید وقتی شوهر شما نیست نمازتان را بخوانید و نمازهای قضایتان را بجا بیاورید و سعی کند که امر به معروف کنید تا شوهرتان هم نمازخوان بشود.

1-کسی که نماز قضا دارد آیا باید در اولین فرصت نماز قضا را بخواند؟ پاسخ – انسان باید مواظبت کند که نمازش قضا نشود ولی اگر نماز قضا شد وقت معین ندارد؛ یعنی انسان می‌تواند هر موقع نماز قضا را بخواند ولی فرموده‌اند که کوتاهی نشود. انسان باید زودتر نماز قضایش را بخواند. بعضی از فقها می‌فرمایند که اگر کسی نمازش قضا شد احتیاط این است که فرد پیش از آنکه نماز بعدی را بخواند، نماز قضایش  را بجا بیاورد. 2-اگر در نماز، چادر یا دستمال کاغذی بین مهر و پیشانی قرار بگیرد، آیا سجده باطل می‌شود؟  پاسخ – انسان…

بررسی کلی

امتیاز کاربران: اولین باشید!

پاسخی بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

شش − شش =

x

بررسی همچنین

احکام نماز قسمت اول

۱. وقتی ما با هواپیما به سفر می‌رویم و زود ...