صفحه اصلی / احکام نماز / احکام نماز قسمت هفتم

احکام نماز قسمت هفتم

۱-من امام جماعت یکی از مساجد هستم. آیا فردی که روحانی نیست می‌تواند بجای من نماز بخواند؟ 
پاسخ – اگر به‌جز شما دسترسی به روحانی دیگری برای نماز جماعت نیست، اشکالی ندارد شخصی که شرایط امامت را دارد نماز جماعت بخواند. از جمله اینکه این فرد باید عادل باشد و نمازش هم صحیح باشد.
۲-من بچهٔ شهرستان هستم و همسرم اهل تهران است. محل کار من تهران است ولی محل زندگی‌مان در کرج است. نمازهای من و همسرم در تهران و شهرستان چگونه است؟ 
پاسخ – اگر همسر شما از تهران که وطن او بوده است اعراض نکرده باشد، الآن که برای کار به تهران می‌رود، در تهران نمازش کامل است. چون تهران وطن شما نبوده است و الآن شما ساکن کرج هستید، اگر به شهرهای دیگر می‌روید نمازتان شکسته است مگر اینکه قصد ده روزه بکنید. شهرستان شما که وطن شوهرتان نیست، برای شوهر شما مثل سایر شهرها است یعنی اگر شوهر شما قصد ده روز ماندن در آنجا را داشته باشد نمازش صحیح است.
۳-آیا ما باید نمازهایی را که در بیمارستان در حال بیهوشی و کما هستیم را قضا کنیم؟
پاسخ – شما نسبت به نمازهایی که در حال بیهوشی بوده‌اید وظیفه‌ای ندارید. اما شما باید قضای نمازهایی که روی تخت بیمارستان بوده‌اید را بخوانید.
۴-من گاهی هنگام وضو گرفتن بعد از اینکه دست چپ خودم را می‌شویم، دستم را زیر شیر آب می‌برم و بعد مسح می‌کشم، آیا این کار اشکال دارد؟
پاسخ – اگر شما از آب غیر اضافهٔ وضو استفاده می‌کنید، این کار اشکال دارد ولی اگر  این کار را به نیت وضو انجام می‌دهید اشکالی ندارد. شما سعی کنید این کار را ترک کنید.
۵-بین دو تا سجدهٔ نماز چه ذکری باید گفته بشود ؟
پاسخ – ما برای بین دو سجده، ذکر واجب نداریم ولی ذکر مستحب داریم: استغفرالله ربی و اتوب الیه و وقتی سر از سجده بر می‌داریم می‌گوییم: الله‌اکبر و بعد می‌گوییم: استغفرالله ربی و اتوب الیه، بعد الله‌اکبر می‌گوییم و به سجده بعدی می‌روییم.
۶-اگر هنگام سجده نماز، بینی روی زمین باشد اشکال دارد؟
پاسخ – خیر. این کار مستحب است. در هنگام نماز پیشانی باید به زمین گذاشته بشود ولی اینکار در مورد بینی مستحب است.
۷-اگر ما شک کنیم که تسبیحات اربعه را چند بار گفته‌ایم، تکلیف نماز چیست؟
پاسخ – اگر شما می‌دانید که یک بار گفته‌اید، دو بار دیگر بگویید ولی اگر بین سه بار یا بیشتر شک دارید، باید بنا را بر سه بار بگذارید و نمازتان را ادامه بدهید و نمازتان صحیح است.
۸-من به خاطر پا دردم روی صندلی نماز می‌خوانم. در هنگام سجده،هفت قسمت بدن من روی زمین قرار نمی‌گیرد.آیا نماز من درست است؟
پاسخ- اگر شما ناچار هستید که روی صندلی نماز بخوانید هر کدام از اعضای هفتگانه را که می‌توانید روی زمین قرار بدهید. پیشانی و دست‌ها که روی صندلی است و زانو هم به زمین نمی‌خورد. اگر شما می‌توانید انگشتان پا را روی زمین قرار بدهید.
۹-من پسر دوم مادرم هستم. من هر روز دو رکعت نماز برای مادرم می‌خوانم. آیا این کار ثواب دارد؟ 
پاسخ – قطعاً ثواب دارد. این نماز مستحبی است ولی اگر شما می‌دانید که مادرتان نماز قضا دارد، سعی کنید نماز قضای مادر را بخوانید: دو رکعت نماز صبح به نیت مادرم بجا می‌آورم قربة الی الله.
۱۰-آیا واجب است که ما نماز و روزه‌های کسی را که مرده است  بخریم؟ 
پاسخ – خیر. اگر فرد نماز و روزهٔ قضا نداشته باشد تکلیفی ندارد. اگر میت نماز قضا داشته باشد، بر عهدهٔ پسر بزرگ است. اگر میت وصیت کرده است باید طبق وصیت عمل بشود. حالا اگر میت وصیتی ندارد و شما نمی‌دانید که نماز و روزهٔ قضا دارد بر شما چیزی واجب نیست.

1-من امام جماعت یکی از مساجد هستم. آیا فردی که روحانی نیست می‌تواند بجای من نماز بخواند؟  پاسخ – اگر به‌جز شما دسترسی به روحانی دیگری برای نماز جماعت نیست، اشکالی ندارد شخصی که شرایط امامت را دارد نماز جماعت بخواند. از جمله اینکه این فرد باید عادل باشد و نمازش هم صحیح باشد. 2-من بچهٔ شهرستان هستم و همسرم اهل تهران است. محل کار من تهران است ولی محل زندگی‌مان در کرج است. نمازهای من و همسرم در تهران و شهرستان چگونه است؟  پاسخ – اگر همسر شما از تهران که وطن او بوده است اعراض نکرده باشد، الآن…

بررسی کلی

امتیاز کاربران: اولین باشید!

پاسخی بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

6 + سیزده =

x

بررسی همچنین

احکام نماز قسمت اول

۱. وقتی ما با هواپیما به سفر می‌رویم و زود ...