صفحه اصلی / احکام نماز / احکام نماز قسمت پنجم

احکام نماز قسمت پنجم

۱-اگر کسی شراب بخورد، آیا می‌تواند نماز بخواند؟
پاسخ – خوردن مشروبات الکلی حرام است و در اسلام نهی شده است و ضررهای زیادی دارد. روایت داریم که اگر در چاهی خمر ریخته بشود بعد آن چاه را پر کنند و از آنجا علفی بروید و گوسفندی آن را بخورد فرموده‌اند: من از آن گوشت نمی‌خورم. این پلیدی خمر را می‌رساند. حالا فردی که مشروب خورده است، باید نمازش را بخواند زیرا نمازخواندن وظیفهٔ اوست؛ و اگر نماز نخواند، فرد دو تا گناه مرتکب شده است. این نماز به این درد می‌خورد که تکلیف را انجام داده است و در قیامت فرد به خاطر تکلیف انجام ندادن مواخذه نمی‌شود. ممکن است که این نماز قبول نشود یعنی نمره نگیرد.
۲-در نمازهای چهار رکعتی اگر شک کنیم که تسبیحات اربعه را سه یا چهار بار   گفته‌ایم، تکلیف چیست؟
پاسخ – اگر شما هنوز به رکوع نرفته‌اید یک بار دیگر تسبیحات اربعه را بخوانید و اگر به رکوع رفته‌اید، دیگر اعتنا نمی‌کنید و نماز را ادامه  بدهید و نماز صحیح است. 
۳-آیا حلقهٔ طلا برای مرد اشکال دارد؟ آیا می‌توان با آن نماز خواند؟
پاسخ – بله. طلای زرد برای مرد حرام است و اکثر فقها می‌فرمایند که طلای سفید هم برای مرد حرام است. فلزات دیگر مثل پلاتین و نقره اشکالی ندارد. نمازخواندن با  طلا هم حرام است.
۴-اگر ما هنگام نماز جهت قبله را ندانیم تکلیف چیست؟
پاسخ – شما به هر طرفی که احتمال می‌دهید آنجا قبله است نماز بخوانید. اگر شما فرصت دارید در چند جهت نماز بخوانید تا شما به سمت قبله یا کمی انحراف از قبله نماز خوانده باشید. اگر انحراف از قبله کم بوده است و پشت به قبله نبوده است، این نماز اعاده ندارد؛ اما اگر نماز پشت به قبله یا به سمت راست یا چپ قبله خوانده شود، بسیاری از فقها می‌فرمایند که این نماز باید اعاده بشود. بعضی می‌فرمایند که اگر در وقت باشد باید نماز اعاده بشود ولی اگر بعد از وقت نماز متوجه شد، این نماز دیگر اعاده ندارد.
۵-من به روستاهای اطراف شهرمان سفر کاری دارم. حکم نماز من چگونه است؟
پاسخ – اگر سفرهای مأموریتی و شغلی شما زیاد نباشد و ماهی یک بار یا دو بار باشد فتوای اکثر مراجع تقلید این است که نماز شما شکسته است مگر اینکه شما قصد ماندن ده روز را در سفر داشته باشید. اگر مسافرت‌های شما زیاد باشد و ده روز یک جا نمی‌مانید، نماز شما کامل است.
۶-آیا نماز قضای مادر من که فوت کرده است به گردن پدر من است؟ 
پاسخ – خیر. نماز قضای مادر شما بر پسر بزرگش واجب است نه شوهرش. مگر اینکه مادر شما وصیتی داشته باشد که باید طبق آن عمل کرد
۷-آیا می‌توان تسبیحات اربعه نماز را با بسم‌الله شروع کرد؟
پاسخ – خیر. تسبیحات بسم‌الله الرحمن الرحیم ندارد و به قصد ورود نمی‌توان آن را خواند ولی اگر شما بخواهید بسم‌الله را به عنوان یک ذکر مطلق بخوانید اشکالی ندارد ولی بهتر است که بسم‌الله نگویید زیرا وارد نشده است.
 ۸-آیا هنگامی که نمازگزار در حال خواندن نماز جماعت است می‌تواند تلفن همراه خودش را خاموش کند؟ 
پاسخ – انجام دادن این کارهای مختصر که صورت نماز را به هم نمی‌زند اشکالی ندارد مثال تلفن همراه در کنار شما باشد و آن را خاموش کنید؛ اما اگر برای خاموش کردن می‌خواهید چند قدم بردارید و این کار را انجام بدهید اشکال دارد.
۹-اگر ما در هنگام خواندن نماز وَتر باشیم و اذان صبح هم گفته بشود، آیا باید نماز وتر را دوباره بخوانیم؟ 
پاسخ – نماز وتر جزو نماز شب است. نماز شب یازده رکعت است که چهار نماز دو رکعتی به نیت نافلهٔ شب خوانده می‌شود و دو رکعت نماز به نیت نماز شفع و یک رکعت نماز به نیت نماز وتر خوانده می‌شود. وقت نماز شب از نیمه شب تا اذان صبح است. اگر شما در حال خواندن نماز وتر هستید و اذان صبح گفته شد دیگر نیازی نیست که آن را دوباره بخوانید. شما سعی کنید که نماز شب را زودتر بخوانید تا هنگام اذان صبح تمام شده باشد.
۱۰-اگر ما هر چند روز یک بار برای نماز صبح بلند بشویم اشکال دارد؟ 
پاسخ – بله. اشکال دارد. انسان باید هر روز صبح برای نماز صبح بیدار بشود و آن را بخواند. اگر شما خودتان را عادت بدهید هر روز می‌توانید سر اذان صبح بیدار بشوید.

1-اگر کسی شراب بخورد، آیا می‌تواند نماز بخواند؟ پاسخ – خوردن مشروبات الکلی حرام است و در اسلام نهی شده است و ضررهای زیادی دارد. روایت داریم که اگر در چاهی خمر ریخته بشود بعد آن چاه را پر کنند و از آنجا علفی بروید و گوسفندی آن را بخورد فرموده‌اند: من از آن گوشت نمی‌خورم. این پلیدی خمر را می‌رساند. حالا فردی که مشروب خورده است، باید نمازش را بخواند زیرا نمازخواندن وظیفهٔ اوست؛ و اگر نماز نخواند، فرد دو تا گناه مرتکب شده است. این نماز به این درد می‌خورد که تکلیف را انجام داده است و در…

بررسی کلی

امتیاز کاربران: اولین باشید!

پاسخی بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

پنج × 2 =

x

بررسی همچنین

احکام نماز قسمت اول

۱. وقتی ما با هواپیما به سفر می‌رویم و زود ...