صفحه اصلی / نماز و بخشش گناهان / تاثیر نماز بر کاهش اضطراب

تاثیر نماز بر کاهش اضطراب

الا بذكر الله تطمئن القلوب

(سوره رعد/آیه ۲۸)

“اضطراب” بیماری شایع قرن اتم و كهكشان است. پیشرفت سریع و پیچیده تمدن و در عین حال بی توجهی به ارزش های مذهبی وخانوادگی هرروزبیش از پیش برای افراد و اجتماع اضطراب های جدید به وجود می آورد.ازنظر روان پزشكان،اضطراب با یك احساس منتشرومبهم دلواپسی كه اغلب ناخوشایند و بدون دلیل است مشخص می شود كه معمولا با یك یا چند مشكل جسمی همراه می گردد.

ازجمله شخص ممكن است علامت های جسمی چون احساس تپش قلب،تنگی نفس و درد قفسه سینه،خالی شدن سردل،تعریق،سردرد،تكررادرار،اسهال،گزگز دست و پاها،لرزش و… را نیز به همراه داشته باشد.اضطراب،گاهی به شكل طبیعی در اشخاص سالم بروز می كند وگاهی به صورت بیمارگونه و دائمی درمی آید كه نیاز به درمان ومراقبت پزشكی دارد. با اینكه دلایل علمی گوناگونی ازدیدگاه های مختلف به عنوان دلایل بروز اضطراب و تشدید آن ارائه شده است اما همچنان دور شدن از ایمان مذهبی،به عنوان یك عامل مهم در بروز اضطراب نقش غیرقابل انكاری دارد و به این ترتیب نقش پیشگیری كننده و حتی درمانگر مذهب در مورد اضطراب قابل بررسی است. آرامش حاكم بر روح و روان و در نتیجه آن سلامت جسم اشخاص مذهبی،در مقایسه با آشفتگی روانی و جسمی و اضطراب لامذهب ها از دیر باز مورد توجه پزشكان بوده است.به این ترتیب در بعد پیشگیری از اضطراب و برای آرامش دائمی جسم و روان،”نماز” نقش خارق العاده ای را ایفا می كند. از طرفی در بعد درمان بیماران مبتلا به اضطراب،امروز علاوه بر درمان های دارویی،از روش های چون آموزش انبساط آرامش عضلانی و همچنین تلقین بوسیله هیبنوتیزم نیز استفاده می شود.

درمورد اضطراب،بد نیست به این نكته اشاره كنیم كه شخص نمازگزار با ایمان به قدرت لایتناهی پروردگاری كه در مقابلش كرنش می كند،خود را در مقابل هر عاملی كه قصد به خطر انداختن و ترساندن (و در نتیجه مضطرب ساختن) او را داشته باشد ایمن می یابد و ضمن تكرار باور اعتقادی خود طی نمازهای پنجگانه یومیه این ایمنی همه جانبه را، به روان خود تلقین می كند و سرانجام آرامش عمیق را در وجود خود ملكه می سازد. در راستای این موضوع تحقیقات علمی در برخی كشورهای مسلمان نشان می دهد كه بیماران مضطربی كه در كناردرمان های رایج ضد اضطراب،به خواندن نماز و قرآن و حتی احادیث نبوی مشغول شده اند،از بهبودی بالاتری نسبت به سایرین برخوردار بوده اند. دكتر هاسيلوپ می گويد «مهم ترين عامل خواب آرام بخش كه من در طول سال های متمادی با كسب تجربه در مسايل روانی به آن پی بردم،همين نماز است».

همچنين بسياری از روان شناسان و روان پزشكان دريافته اند كه دعا و داشتن يك ايمان محكم به دين،باعث رفع نگرانی،تشويش و يا حس ترس را كه موجب بيشتر بيماری هاست می شود.توجه كامل به خداوند با تمام اعضاء وحواس،روی گردانی از مشكلات زندگی و اشتغالات فكری كه در حين نماز ايجاد می شود ومدتی پس از نماز هم ادامه دارد،باعث به وجود آمدن حالتی ازآرامش روانی می شود.بر اساس تحليلی از اين آيه قرآن هم می توان به نقش آرامش بخش بودن نماز پی برد. در بخش پايانی اين مقاله به دو آيه از آيات شريفه قرآن جهت جمع بندی مطلالب اشاره می شود كه توجه به آيه «الا بذكر الله تطمئن القلوب» (با ياد خدا دل ها آرام می گيرد) و از طرفی آيه «اقم الصلوه لذكری» (نماز را برای ياد من اقامه كنيد)،اشاره به اين دارد كه نماز باعث آرامش دل هاست.

منابع: ترجمه فارسی سیناپس كاپلان، سادوك، جلد ۲٫

سخنرانی دكتر محمود گلزاری در اولین اجلاس نماز

الا بذكر الله تطمئن القلوب (سوره رعد/آیه 28) "اضطراب" بیماری شایع قرن اتم و كهكشان است. پیشرفت سریع و پیچیده تمدن و در عین حال بی توجهی به ارزش های مذهبی وخانوادگی هرروزبیش از پیش برای افراد و اجتماع اضطراب های جدید به وجود می آورد.ازنظر روان پزشكان،اضطراب با یك احساس منتشرومبهم دلواپسی كه اغلب ناخوشایند و بدون دلیل است مشخص می شود كه معمولا با یك یا چند مشكل جسمی همراه می گردد. ازجمله شخص ممكن است علامت های جسمی چون احساس تپش قلب،تنگی نفس و درد قفسه سینه،خالی شدن سردل،تعریق،سردرد،تكررادرار،اسهال،گزگز دست و پاها،لرزش و… را نیز به همراه…

بررسی کلی

امتیاز کاربران: اولین باشید!

پاسخی بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

هفده − پنج =