صفحه اصلی / داستان و حکایت های نماز / خجالت و ترس نابجا در امر اقامه نماز

خجالت و ترس نابجا در امر اقامه نماز

تاریخ گواهی می دهد که پیامبر اسلام در برابر چشم هزاران مشرک، نماز جماعت سه نفر اقامه می کرد. امام جماعت، رسول الله و مأموم از مردان، حضرت علی (ع) و از زنان، حضرت خدیجه کبری.
متاسفانه بسیارند کسانی که در مسیر جاده ها، اگر به مسجد یا نمازخانه ی رستورانی نرسند، جرئت ندارند در کنار جاده نماز بخوانند و می گویند مردم ما را میبینند! در حالی که گاهی یک نماز آنان در جاده، افزئن بر اینکه تکلیف خود را انجام میدهند، برای دیگر مسافران نوعی تذکر و برای خود انسان، نشانه ی اهتمام و عشق به مکتب، گفتگو با خدا و اهمیت دادن به نماز است.
البته ممکن است برخی گمام کنند نماز در مجالس عروسی و رسمی یا کنار جاده ها نوعی خود نمایی و ریا است و ریا هم نوعی شرک؛ لذا سبب باطل شدن نماز است! ولی باید بدانیم که خودنمایی حرام است، اما خوب نمایی لازم است! یعنی اگر کسی هدفش از این کار، مطرح کردن خود باشد، ای کارش اشتباه است؛ ولی اگر هدفش مطرح کردن نماز باشد این نه تنها نمازش را باطل نمی کند، بلکه برای آن، دو پاداش دریافت می کند:
۱- پاداش اقامه نماز    ۲- پاداش دعوت عملی به نماز

منبع: کتاب شیوه های دعوت به نماز-ص ۲۲- نوشته حجت الاسلام والمسلمین استاد قرائتی

تاریخ گواهی می دهد که پیامبر اسلام در برابر چشم هزاران مشرک، نماز جماعت سه نفر اقامه می کرد. امام جماعت، رسول الله و مأموم از مردان، حضرت علی (ع) و از زنان، حضرت خدیجه کبری. متاسفانه بسیارند کسانی که در مسیر جاده ها، اگر به مسجد یا نمازخانه ی رستورانی نرسند، جرئت ندارند در کنار جاده نماز بخوانند و می گویند مردم ما را میبینند! در حالی که گاهی یک نماز آنان در جاده، افزئن بر اینکه تکلیف خود را انجام میدهند، برای دیگر مسافران نوعی تذکر و برای خود انسان، نشانه ی اهتمام و عشق به مکتب، گفتگو…

بررسی کلی

امتیاز کاربران: اولین باشید!

پاسخی بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

نوزده + 4 =

x

بررسی همچنین

قضا شدن نماز در سفر

شخصی خدمت امام صادق – علیه السلام- رسید، و برای ...