صفحه اصلی / آیات و احادیث نماز / معیّت الهی و نماز

معیّت الهی و نماز

خداوند تبارک و تعالی می فرماید: *( إنّی مَعَکُم لَئِن اَقِمِ الصَّلوةَ )*(۱) ؛ « من با شما هستم، به شرط اینکه نماز را به پا دارید و اهل نماز باشید. »

پروردگار متعال همیشه با انسان است و از رگ گردن به انسان نزدیک تر است؛ اما این معیّت و همراهی که در آیه ی فوق می فرماید به شرط نماز، یعنی در تمام امور و کارها شما را کمک می کنم. همان معیّتی که امیرالمؤمنین (علیه السّلام) فرمود:
من قبل از هر کار، در حین کار و بعد از هرکار و عملی خداوند را می بینم و درک میکنم، یعنی آن معیّت و همراهی خداوند با خودم را کاملا احساس میکنم. آری، نماز است که چنین فضیلتی را به وجود می آورد.

و با اقامه نماز و برپایی آن *( لا تحزن إنَّ الله معنا )*(۲) حاصل می شود. یعنی نماز تمام حزن و نگرانی ها را از بین می برد. البته به شرط آن که نماز، نماز واقعی باشد نه فقط خم و راست شدن باشد، نماز واقعی چنین اثراتی دارد.

منبع:
۱- سوره مبارکه مائده-آیه شریفه ۱۲
۲- سوره مبارکه توبه-آیه شریفه ۴۰
۳- کل مطلب از کتاب نماز کلید بهشت-ص ۳۷-نوشته سیدمحمدرضا میرحبیب اللهی

خداوند تبارک و تعالی می فرماید: *( إنّی مَعَکُم لَئِن اَقِمِ الصَّلوةَ )*(1) ؛ « من با شما هستم، به شرط اینکه نماز را به پا دارید و اهل نماز باشید. » پروردگار متعال همیشه با انسان است و از رگ گردن به انسان نزدیک تر است؛ اما این معیّت و همراهی که در آیه ی فوق می فرماید به شرط نماز، یعنی در تمام امور و کارها شما را کمک می کنم. همان معیّتی که امیرالمؤمنین (علیه السّلام) فرمود: من قبل از هر کار، در حین کار و بعد از هرکار و عملی خداوند را می بینم و درک میکنم، یعنی آن…

بررسی کلی

امتیاز کاربران: 4.85 ( 1 آراء)

پاسخی بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

دو + 5 =

x

بررسی همچنین

۱۰ حدیث درباره نماز از پیامبر

حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله): ۱- الصَّلاة مِعرَاجُ ...