صفحه اصلی / نماز و سبک زندگی / موانع حضور جوانان در مسجد و اقامه نماز

موانع حضور جوانان در مسجد و اقامه نماز

موانع حضور جوانان در مسجد و اقامه نمازچه چیزهایی می تواند باشد؟

ا) بحران هویت دینی

هویت دینی ، رابطه میان آدمی و دین را تبیین می کند که پیامد تدوین آن ، احساس تعهد در قبال ارزش ها و باورهای آن مکتب است .تعهد به عنوان سنگ بنای هویت دینی تلقی می شود و مسئولیت گریزی ، دلزدگی و بی تفاوتی ، نبود هویت دینی هستند که در عرصه دینی ، در قالب های بی توجهی به فرمان های الهی ، بی علاقگی نسبت به ارزش ها ، گزاره ها ، اماکن ، مراسم ونمادهای دینی بروز می کند. با درهم ریختگی نظام ارزشی فرد،از دیدگاه جوان، امر مثبت و خوبی در مفاهیم ارزشی وجود ندارد تا انگیزه ای برای گرایش آن داشته باشد و با نبود هویت دینی ،در پی هویت منفی می رود و هویتی بر خلاف آن چه اولیای دین در نظر گرفته اند ، برمی گزیند. پس بحران هویت دینی سبب تضعیف باورهای دینی و اختلال نظام ارزشی و بی توجهی به احکام دینی می شود .مسجد از مهمترین مفاهیم و موضوعات دینی است که بحران هویت دینی جوان، سبب پایین آمدن اعتقاد به آن ، و ضعف گرایش به حضور در جمع نمازگزاران می شود.

 ۲) ناتوی فرهنگی

فرهنگ مجموعه ای از علم ،دانش ، ادب ،معرفت ،تعلیم و تربیت ،آثار علمی و ادبی یک قوم و ملت است و ناتوی فرهنگی ابعاد وسیع تهاجم فرهنگی ابرقدرتها ،با کمک وسایل فناوری و اطلاعات ،اینترنت وماهواره وحتی امواج و به صورت صوت و تصویر ، عکس ، نوشتار،هنر ،ورزش وحتی علم،ما و فرزندانمان را تحت تأثیر قرار می دهند و با اهداف سیاسی ،فرهنگی و تبلیغی درصدد متزلزل کردن فرهنگ خودی و سنتی کشورهای جهان سوم ، به خصوص کشورهای مسلمان بر می آیند .به راحتی کالاهایشان را تبلیغ می کنند؛ پیامهای روانی شان را می فرستند ؛ روابط نامشروع را ترویج می نمایند … ابهت فرهنگی ودینی خانواده ها را می شکنند و زمینه” آشفتگی هویت” را برای جوانان فراهم می کنند . پس اگر بتوان جوانان را به مسجد و نماز جذب کرد ، موفق ترین مبارزه با ناتوی فرهنگی صورت گرفته است.

۳) روحیات و خواسته های جوان

از ویژگی های دوران جوانی شور و هیجان و انرژی و پتانسیل جسمی فراوان است که خواهان تحرک و جنب وجوش فراوان است که اگر کنترل  و هدایت نشود شاید به مسیرهای انحرافی و ضد اخلاقی کشیده شود . و از طرفی روحیه بی آلایشی و فطرت پاک و گرایش به عبادت جوانان ذخیره مناسبی برای جذب آنها به مسجد و مراسم دینی است و در مساجد با برپایی مراسم پرشور دینی از جمله مراسم سینه زنی ، زنجیر زنی و دسته های عزاداری و مراسم شاد و مفرّح و جذاب  دراعیاد دینی و… می توان روحیات و خواسته های  پرشور جوان را سیراب نمود .

۴) ناهنجاری ها

از روحیات عجیب جوانان مشکلات رفتاری و عقیدتی آنان با بزرگترها واطرافیان و جامعه است که از کنار هم قرارگرفتن قوای جسمی و غریضی و قدرت احساسی آنها به دست می آید که گاهی به ناهنجاری می انجامد و امنیت روحی  وروانی برای دین داری را از بین می برد و در این بین مسجد نیز در نظام رفتاری جوان ،جایگاهی ندارد.برخی ازعوامل ظهور این نابهنجاری در نوجوانان و جوانان چنین است: درک نکردن روحیه جوان ، الگوی نامناسب ،تضاد در روش تربیتی ، فاصله طبقاتی ، کم توجهی خانواده ها به نیازهای جسمی و غریضی جوان ، استفاده ابزاری از دین ،ناکارآمدی کانون های دینی، بیکاری …

۵) دین گریزی

دین گریزی جوانان از مسائل مهم اجتماعی و فرهنگی کشور است که علت های گوناگونی دارد که جوانان را در معرض خطر قرار داده است. مسجد نیز به عنوان یکی از  مهمترین نهادهای دینی،در بحران دین گریزی در معرض خطر جدی است . برخی از عوامل دین گریزی جوانان چنین است: بیان نامعقول از برخی مفاهیم دینی ، عملی نشدن عدالت اجتماعی در سطح جامعه ، توجه نکردن به نیازهای اساسی نسل جوان ،همچون ازدواج ،کار و مسکن ، استفاده ابزاری از دین به دست برخی سیاست بازان برای رسیدن به هدفهای شخصی و گروهی  ،نبود برنامه ریزی درست فرهنگی برای نسل جوان و تهاجم برنامه ریزی شده فرهنگی دشمنان داخلی و خارجی برای انحراف نسل جوان …

بررسی ارتباط و تاثیر رویکرد معنوی افراد بر میزان تعهدات شغلی آن ها:

برای دانلود مقاله اینجا کلیک کنید

بررسی نحوه علاقه نمودن دانش آموزان به نماز جماعت:

برای دانلود مقاله اینجا کلیک کنید

پاسخی بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

14 + 4 =

x

بررسی همچنین

تاثیر نماز برشادابی جسم و روان

پيامبر اكرم (ص) :“ مومن،شوخ و لبخند بردهان باشد و ...