صفحه اصلی / نماز در کلام بزرگان / نظر و پیام برخی از مراجع عظام تقلید در مورد اهمیت نماز ظهر عاشورا

نظر و پیام برخی از مراجع عظام تقلید در مورد اهمیت نماز ظهر عاشورا


روز عاشورا وقتی ظهر شد ، ابوثمامه صیداوی یكی از یاران امام حسین (ع) هنگام ظهر به آن حضرت عرض كرد : دوست دارم قبل از آنكه در ركاب تو فدا گردم این نماز را كه وقتش رسیده با تو بخوانم.

امام حسین (ع) فرمود : خداوند تو را از نمازگزاران قرار دهد كه مرا یاد نماز انداختی ، از دشمن بخواهید مهلت دهد تا ما نماز را بخوانیم سپس امام حسین (ع) با جمعی از اصحاب نماز ظهر را خواندند و زهیر و سعید بن عبدالله به عنوان سپر در جلوی آن حضرت ایستادند به گونه ای كه 13 تیر به بدن سعید اصابت كرد و به شهادت رسید .

” نماز را به پا دار ، به درستی كه نماز انسان را از فحشا و منكرات باز می دارد . “

” در روایت آمده : اگر تعداد كسانی كه به امام جماعت اقتدا می كنند از ده نفر گذشت ، اگر تمام آسمان ها كاغذ و دریاها مركب و درختها قلم و جن و انس و ملائكه نویسنده شوند نمی توانند ثواب یك ركعت آن را بنویسند .”

” مبغوض ترین مردم نزد خدا كسی است كه خود را پیرو امامی بداند ولی از كردارش پیروی نكند . ”

سوال: چند سالی است بسیاری از هیئت های مذهبی ظهر عاشورا به اقامه نماز ظهر می پردازند و به سیره حضرت سیدالشهدا(ع) اقتدا می كنند . از آنجایی كه برخی هیئت ها هنوز به این مهم بی توجه هستند ، توصیه حضرتعالی در این رابطه چیست ؟

حضرت آیت الله مكارم شیرازی :
اقامه نماز جماعت در ظهر عاشورا كار بسیار مهمی است و به یقین امام حسین (ع) از چنین عزاداری خشنود خواهد بود .

حضرت آیت الله فاضل لنكرانی :
نماز بر عزاداری مقدم است و سعی شود هنگام نماز عزاداری و سایر امور تعطیل شده و نماز اقامه شود .

حضرت آیت الله تبریزی:
عزاداری حضرت سیدالشهدا(ع) مقدمه برپایی نماز و سایر وظایف دینی است و قیام آن حضرت برای تحكیم قرآن و احكام شرع واقع گردید و عزاداران بیش از هر چیز به وظایف دینی كه اهم آن نماز است باید اهتمام كنند .

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی:
مقتضی است كه همه هیئات محترم به این امر مهم توجه كنند .

حضرت آیت الله بهجت :
معلوم است كه نماز در اول وقت و آن هم به جماعت مورد رضایت سیدالشهدا(ع) است .

حضرت آیت الله سیستانی :
بسیار مناسب است كه نماز را به وقت بخوانند و با این كار هدف اصلی از اقامه این مجالس را نشان دهند .

حضرت آیت الله خامنه ای:
– اینجانب با دعا برای دست اندركاران این حركت الهی و تشكر از كسانی كه به این دعوت حق پاسخ مثبت گفته اند و بویژه از عزاداران عاشورای حسینی امسال كه در روز عاشورا جلوه با شكوهی از نمازگزاری را نشان دادند.
فرازی از پیام مقام معظم رهبری به چهارمین اجلاس سراسری نماز

– اهمیت دادن به نماز در ظهرعاشورا و در میان مراسم سینه زنى و عزادارى، خود یك نقطه برجسته دیگر بود. ما همیشه از این كه مى دیدیم جوانان و مردممان، سینه زنىِ روز عاشورا را مى كنند و نمازشان به نزدیك غروب   مى افتد رنج مى بردیم. مردم اهمیت نماز و ذكر خدا و یاد الهى را در لابه لاى مراسم عاشورا نشان دادند؛ لذا جاى سپاسگزارى و تشكر دارد.

 

 

 

 

روز عاشورا وقتی ظهر شد ، ابوثمامه صیداوی یكی از یاران امام حسین (ع) هنگام ظهر به آن حضرت عرض كرد : دوست دارم قبل از آنكه در ركاب تو فدا گردم این نماز را كه وقتش رسیده با تو بخوانم. امام حسین (ع) فرمود : خداوند تو را از نمازگزاران قرار دهد كه مرا یاد نماز انداختی ، از دشمن بخواهید مهلت دهد تا ما نماز را بخوانیم سپس امام حسین (ع) با جمعی از اصحاب نماز ظهر را خواندند و زهیر و سعید بن عبدالله به عنوان سپر در جلوی آن حضرت ایستادند به گونه ای كه 13…

بررسی کلی

امتیاز کاربران: اولین باشید!

پاسخی بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

دوازده + چهار =

x

بررسی همچنین

لذت خواندن نماز از نگاه آیت‌الله بهجت

فرزند آیت‌الله بهجت با بیان اینكه نماز اول وقت مورد ...