صفحه اصلی / آثار و آداب نماز / چرا نماز میخوانیم؟

چرا نماز میخوانیم؟

نماز و آثار آن در جوانی

هنگامی که برای نماز برمی‌خیزید صورت و دست‌های خود را تا آرنج‌ها می‌شویید و بخشی از سر و پاهای خود را مسح می‌کشید. از انسان پیوسته نور و امواج و انرژی ساطع می‌شود، امواجی که دستگاه، پس از وضو گرفتن نشان می‌دهد بیانگر آرامش یافتن است. یعنی وضو گرفتن که شستن صورت و دست‌ها و مسح فرق سر و پاها است به انسان آرامش می‌دهد.
در بدن همه‌ی افراد هفت نقطه وجود دارد که مولد انرژی است و شما با وضو گرفتن با واسطه‌های بی‌نظیر و پاک مانند آب این نقاط را فعال می‌نمایید و بعد در پیشگاه خداوند با تمرکز، آیات الهی را می‌خوانید. اگر در زمان وضو و در سر نماز تمرکز کافی داشته باشید و این کار را پنج بار در در روز و هر بار به طور مداوم انجام دهید، بهترین روش برای تقویت این توانایی را انجام داده‌اید.

نماز و آثار آن در جوانی

دانش پزشکی در چند دهه‌ی اخیر موفق به اکتشاف مهمی پیرامون خواب شده است و آن کشف بخش مهمی در طول خواب انسان به نام خواب rem‌ بوده است. پس از آن‌که حدود ۴۵ دقیقه از خواب رفتن انسان گذشت، مرحله‌ی «رم» آغاز می‌شود و به مدت کوتاهی حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ادامه می‌یابد. در طول این مرحله از خواب به طرز اسرارآمیزی تمام عضلات اسکلتی بدن از کار افتاده و شخص کاملا بی‌حرکت می‌شود ولی نوارمغزی شخص به جای حالت خواب، حالت بیداری را نشان می‌دهد، به طوری که در این حالت مغز از فعالیت بالایی برخوردار است و حرکات سریعی در چشمان فرد دیده می‌شود و چنان‌چه فرد را در این حالت از خواب بیدار کنیم حتما خواهد گفت در حال دیدن خواب بوده است.
در طول خواب ۸ ساعته این مراحل کلا ۹۰ دقیقه است که نزدیک صبح می‌باشد، امروزه دانش پزشکی نشان داده است که در بیماری افسردگی یکی از تظاهرات مهم افزایش یافتن طول خواب «رم» نسبت به میزان طبیعی است به طوری که فرد افسرده به میزانی بیش از سایر افراد خواب می‌بیند، یعنی زمان بیشتری را در مرحله‌ی «رم» می‌گذراند. برخاستن در زمان نماز صبح که در سوره‌ی مبارکه‌ی «اسراء» ذکر شده و در اسلام مورد تاکید فراوان قرار گرفته است، سبب کاهش قابل ملاحظه در میزان خواب «رم» در اشخاص می‌شود و چنانچه فرد خود را ملزم به بیداری صبحگاهی کند در حقیقت جلوی ورود خود را به مرحله‌ی اصلی از خواب «رم» گرفته و از این جهت بیداری صبحگاهی برای نماز، خود به تنهایی می‌تواند به عنوان واکسنی در پیشگیری از بیماری افسردگی و حتی دارویی در درمان افسردگی باشد و در این‌جا نقش نماز در پیشگیری از ازدیاد خواب و پیشگیری از افسردگی مطرح می‌شود.

تاثیر نماز بر بهداشت خواب

هر انسان طبیعی در حدود یک سوم عمر خود را در خواب به سر می‌برد و تاثیر خواب بر روان و جسم انسان از دانسته‌های مسلم علم پزشکی است، به طوری که امروزه تغییرات خواب انسان از پیش‌آگهی‌های مهم در زمینه‌ی ابتلا به بیماری‌های مهم به شمار می‌آید. به عنوان مثال در اشخاص مبتلا به افسردگی میزان خواب به طور چشمگیری افزایش می‌یابد و به ندرت کاهش پیدا می‌کند. این تغییرات در بیماری‌های جسمی نیز موثر است. بیش از ۶۰ درصد مراجعه‌کنندگان به بیمارستان‌های عمومی در واقع از یک مشکل عمومی در خواب رنج می‌برند. به این ترتیب ایجاد بهداشت خواب در واقع یک رکن اساسی در بهداشت روانی و جسمی این افراد به حساب می‌آید و هر عاملی که در تنظیم بهداشت موثر باشد پیشگیری کننده و حتی درمانگر بسیاری از بیماری‌های جسمی و روانی است. جدیدترین منابع علمی به بیماران توصیه‌ی بیدار شدن صبحگاهی در یک موقع مشخص را می‌کنند

وقت‌های نماز چه تاثیری بر روی جسم و روح انسان دارد؟

اگر یک نگاه کلی به جداول اوقات شرعی بیندازیم کاملا متوجه می‌شویم که اوقات نماز صبح در تمام طول سال با در نظر گرفتن تغییرات ناشی از حرکات وضعی و انتقالی زمین، زمان ثابتی است و اقامه کننده‌ی نماز صبح با برخاستن از خواب پس از اذان برای نماز در واقع گامی اساسی در جهت رعایت بهداشت خواب و در نتیجه سلامت بدنی و تعادل روانی برداشته است.

تاثیر نماز بر کنترل چشم

اولین سوالی که مطرح می‌شود این است که کجای نماز پیام کنترل چشم را در پی دارد؟ و اصلا چه ارتباطی بین نماز و کنترل چشم وجود دارد؟
۱- نمازگزار باید در هنگام قیام، چشم به مهر و یا به عبارتی به جانماز خود داشته باشد.
۲- نمازگزار باید به هنگام رکوع جلوی پاهای خود را نظاره کند.
۳- در هنگام سجده به سوی زانوها نگاه کند.
۴- در هنگام قنوت به کف دست‌های خود نگاه کند.
۵- در تشهد و سلام روی پاها را نگاه کند.
این امر مستحبی به منزله‌ی حرکت و عملی کوچک در نماز است اما به وسعت همه‌ی زندگی انسان‌ها معنا و مفهوم دارد.
نماز صبح را خواندیم و اکنون برای شروع کارهای روزانه به مدرسه و سر کار و… از خانه خارج می‌شویم. حال فکر می‌کنم که جواب سوالم را گرفته‌ام. حال فکر می‌کنم که خداوند آن‌قدر حکیم و داناست که برای نماز وقت‌هایی خاص را تعیین کرده است که از نظر علمی به اثبات رسیده که این اوقات تاثیر مثبتی روی افراد می‌توانند داشته باشند.
و حالا می‌دانیم که علم بشر امروزی توانسته است لااقل سودمند بودن نماز و وضو و زمان‌های خاص نماز را نشان دهد. حال آن‌که بسیاری از مردم در  گذشته و حال نمی‌دانستند و نمی‌دانند که چرا باید در زمان‌های خاصی نماز بخوانند و یا وضو بگیرند. زیرا این مردم حکمت خداوند را قبول دارند، همان طور که ما نیز در عظمت و حکمت خداوند قادر و توانا شکی نداریم و می‌دانیم که همه‌ی این کارها از روی حساب و در جهت زندگی بهتر انسان بوده است، حال با انسان است که بخواهد از این موهبت الهی بهرهمند شود یا نه!

نماز و آثار آن در جوانی هنگامی که برای نماز برمی‌خیزید صورت و دست‌های خود را تا آرنج‌ها می‌شویید و بخشی از سر و پاهای خود را مسح می‌کشید. از انسان پیوسته نور و امواج و انرژی ساطع می‌شود، امواجی که دستگاه، پس از وضو گرفتن نشان می‌دهد بیانگر آرامش یافتن است. یعنی وضو گرفتن که شستن صورت و دست‌ها و مسح فرق سر و پاها است به انسان آرامش می‌دهد. در بدن همه‌ی افراد هفت نقطه وجود دارد که مولد انرژی است و شما با وضو گرفتن با واسطه‌های بی‌نظیر و پاک مانند آب این نقاط را فعال می‌نمایید…

بررسی کلی

امتیاز کاربران: اولین باشید!

پاسخی بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

هفده + 17 =

x

بررسی همچنین

نماز شب، فواید، آثار و برکات آن

رسول خدا صلی الله علیه و آله در جنگ تبوک ...